AK Partili Ergün Turan: Suriçi’ni millet bahçesine çevireceğiz

Tarihi Yarımada olarak bilinen Yedikule’den Topkapı’ya kadar olan Suriçi’ni millet bahçesine çevireceklerini açıklayan Turan, projenin 5 yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi. Millet bahçesinin içinde yürüyüş ve bisiklet yolları olacağını belirten Turan, projede Fatih’in tarihi dokusuna uygun hareket edeceklerini vurguladı.

“İSTANBUL İÇİN ÖNEMLİ BİR MİLLET BAHÇESİ OLACAK”

Projeyle ilgili açıklamalarda da bulunan Turan, “Topkapı’dan Yedikule’ye uzanan surlar kısmında yapı yasaklı bir alan var. Yapı yasaklı alan olarak izah edilen ve bu bölgede özel mülkiyete konu yerler de var. Belediyenin, vakıfların ve Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırdığı yerler var buralarda. İnşallah yeni dönemde buradaki bütün çalışmaları tamamlayıp Topkapı’dan Yedikule’ye kadar sur dibindeki sur bandının tamamını açacağız. Burayı halka açık bir hale getireceğiz. Rekreatif bir alan olacak, bir yapı olmayacak burada yürüyüş yolları, bisiklet yollarıyla tamamını inşallah inşa etmiş olacağız. Fatih içerisindeki en büyük park olacak. İstanbul içinde önemli bir millet bahçesi olacak.” ifadelerini kullandı.

PROJE 5 YILDA TAMAMLANACAK

Projenin önemine dikkat çeken Turan, “Millet Bahçesi’ni yaptıktan sonra bu alana bakan Yedikule, Silivrikapı, Mevlanakapı ve Topkapı gibi önemli mahallelerimiz sosyal yapıdan etkilenecek, düzelme olacağı düşüncesindeyim. Proje önemli, 5 yıl içerisinde hayata geçireceğiz. Metruk bölge Fatih’in olumsuzluklarını tetikleyen bir bölge. Burayı mutlaka ayağa kaldırmak zorundayız, kaldıracağız.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz